معرفی استاندارد های AHRI و EUROVENT

معرفی استاندارد های AHRI و EUROVENT

معرفی AHRI:

AHRI به عنوان قدیمی ترین و مورد اعتماد ترین منبع جهت تضمین کیفیت و عملکرد دستگاههای تهویه مطبوع سرمایش و گرمایشی شناخته می شود.

استاندارد AHRI که مجموعه جمع آوری شده از استانداردهای

(American Society Of Heating Refrigeration And Air Conditionig ASHRAE)  و

 ARI (Air Conditionig And RefrigerationInstitute) و ANSI (American National Standard Institute ) و SCC (Standard Counsll Of Canada) می باشد که از سال 1894 به صورت یک سازمان مستقل و غیر انتفاعی به ارزیابی سیستم های تهویه مطبوع می پردازد.

این سازمان با عضویت بیش از 35 شرکت تولید کننده در زمینه سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع سعی در افزایش کیفیت تولیدات این شرکت ها دارد.بیش از 90 درصد محصولات تولید شده و فروخته شده در آمریکای شمالی توسط این سازمان تست و شامل این استاندارد شده اند.

همچنین این سازمان با همکاری ASHRAE ایجاد کننده بزرگترین بدنه اطلاعاتی دنیا در زمینه تست ،  روش های تست و اندازه گیری در صنعت تهویه مطبوع می باشد. 

معرفی EUROVENT:

استاندارد EUROVENT استانداردی صنعتی جهت تضمین عملکرد سیستم های تهویه مطبوع می باشد.این سازمان ابتدا در سال 1958 به عنوان سازمان بین المللی راهبری و تبادل اطلاعات (CECMA)  میان کشورهای بلژیک ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا و هلند به وجود آمد.

در سال 1964 با به عضویت در آمدن کشورهای بیشتر در این سازمان نام آن به  EUROVENT تغییر پیدا کرد.

در اواخر دهه 80 میلادی با توجه به گسترش بازار اروپا و افزایش تولیدات این سازمان شروع به تدوین استانداردهای سیستم های تهویه مطبوع نمود.

امروزه این مجموعه صادر کننده استاندارد در زمینه تهویه مطبوع ، خنک سازی پروسه و نگهداری محصولات غذایی در اروپا،خاورمیانه و آفریقا می باشد.این سازمان با به عضویت در آوردن بیش از 1000 شرکت (اکثرا کوچک و متوسط) یکی از بزرگترین مجموعه های استاندارد سازی بین المللی است.

مقایسه موردی دو استاندارد AHRI و  EUROVENTبرای دستگاه چیلر :

در مقایسه موردی استاندارد AHRI بر اساس متود تست AHRI 550/590-2D16 و

- EN 14825:2073 EUROVENT(LCP-HP)  به طور کلی نتیجه گیری می شود که این دو استاندارد از لحاظ تست عملکرد سیستم ها بسیار مشابه یکدیگر می باشند ولی با وجود مشابهت های بسیار ، تفاوت هایی نیز دارند که در ذیل به آنها اشاره شده است :

1- اطلاعات تائید شده (یک نقطه عملکرد VS نمودار عملکرد)

 • EUROVENT تنها نقطه عملکرد برای تعیین راندمان دستگاه را عدد ESEER دستگاه در نظر می گیرد که این عدد حاصل تست دستگاه در یک نقطه عملکرد(شرایط استاندارد EUROVENT) می باشد.
 • در استاندارد EUROVENT جدول نقشه عملکرد دستگاه در نقاط مختلف عملکرد رسم شده و بر اساس نتایج به دست آمده و عدد IPLV دستگاه تائید می گردد. وجود عدد HPLV تائید شده در ساختمان نقش مهمی در آنالیز مصرف ساختمان و انتخاب چیلر مناسب دارد.

2- محدوده ظرفیت صدور استاندارد :

 • محدوده ظرفیت صدور استاندارد در EUROVENT برای چیلر هوا خنک 0-600 KW و فقط با فرکانس 50 HZ
 • می باشد.
 • محدوده ظرفیت صدور استاندارد در AHRI برای چیلر هوا خنک 0-2200 KW با فرکانس 50 HZ و 60 HX\Z
 • می باشد.
 • محدوده ظرفیت صدور استاندارد در EUROVENT برای چیلر آّب خنک 0-1500 KW و فقط با فرکانس 50 HZ می باشد.
 • محدوده ظرفیت صدور استاندارد در AHRI برای چیلر آب خنک 700-8790 KW با فرکانس 50 HZ و 0-10500 KW برای 60 HX\Z می باشد.

3- الزامات تست :

 • EUROVENT الزامات عمومی تست و تائیدیه آزمایشگاه به طور عمومی را مشخص می کند.
 • AHRI الزامات تست سیستم های آب خنک و هوا خنک را به صورت جداگانه ارائه می کند که شامل دیاگرام ، چک لیست ها و پروسه های خاص تائید فنی آزمایشگاه می شود که در استاندارد EUROVENT موجود نمی باشد.

4- استاندارد تست (اروپایی و جهانی):

 • استاندارد EUROVENT تست عملکرد دستگاه را در هر شرایط آب و هوایی اروپا می کند.
 • AHRI با بروز رسانی استانداردهای 550/590 و 551/591 شرایط اقلیمی جهانی را در شرایط صدور استاندارد لحاظ کرده است. (به طور مثال برای هر اقلیم جغرافیایی تست مربوط به آن اقلیم گرفته می شود.)

در پایان با مطالعه موردی این دو استاندارد جهانی در خصوص دیگر دستگاه های تهویه مطبوع می توان به شباهت ها و تفاوت های حائز اهمیتی پی برد . مقصود از نگارش این مقاله نه تنها جهت اثبات برتری هیچ یک از استانداردهای فوق به یکدیگر نیست بلکه ایجاد آگاهی نسبت به بکارگیری صحیح آنها در صنعت است.

تماس با ما
تلفن فروش :09195122592
تلفن اداری :02188845008 _ 02188845007
تهران، خیابان مفتح شمالی، خیابان زهره، پلاک 4 طبقه اول
شبکه اجتماعی